Diyarbakır’daki Arazi Çatışmasında Ölü Sayısı 4′e Yükseldi

Ana Sayfa » Haberler » Diyarbakır » Diyarbakır’daki Arazi Çatışmasında Ölü Sayısı 4′e Yükseldi

Diyarbakır'daki Arazi Çatışmasında Ölü Sayısı 4'e YükseldiDiyarbakır merkezde dün başlayan ve Lice’nin Kerpiçören mezrasına sıçrayan arazi çatışmasında 3 kardeşiyle birlikte yaralanan 12 yaşındaki Mustafa Tokur’un yaşamını yitirmesiyle ölenlerin sayısı 4′e yükseldi. 6 kişi ise yaralandı.

Silahlı saldırıda annesinin kucağında ölen 6 aylık Nisunur Tokur’un, Diyarbakır kent merkezindeki ilk saldırıya yapılan misilemeden Muhtar Kasım Tokur’un oğlu Abdullah Tokur’un yaralı kurtulması üzerine, köyde Tokur ailesinin evinin taranması sonucu öldürüldüğü ortaya çıktı.

Diyarbakır Hayvan Borsasında dün çıkan ve Lice ilçesine bağlı Kutlu köyü Kerpiçören mezrasına sıçrayarak bugün de 1 yaralının ölmesi ile toplam 4 kişinin ölümü, 6 kişinin yaralanması ile sonuçlanan arazi çatışması ile ilgili çarpıcı detaylar ortaya çıktı.

PKK KARIŞMIŞ

Silvan Barajı yapımı nedeniyle değerlenen araziler konusunda aralarında husumet bulunan ve aynı zamanda akraba olan Tekel ve Tokur ailelerinin daha önce tartıştıkları ve çatışmamaları konusunda bölgede bulunan PKK’liler tarafından uyarılıp para cezasına çarptırıldıkları belirtildi. PKK’nin Tokur ailesinden yüklü miktarda para aldığı belirtildi.

MUHTARIN KARDEŞİ İKİ KİŞİYİ ÖLDÜRDÜ

Dün Diyarbakır Hayvan Borsasına gelen köy muhtarı Kasım Tokur’un kardeşi Şahin Tokur, aralarında husumet bulunan Şahabettin ve Hüsnü Tekel adlı kardeşleri otomatik silah ile taradı. Silahlı saldırıda iki kardeş yaşamını yitirirken, olayla ilgileri bulunmayan 2 kişi de yaralandı.

MUHTARIN OĞLUNA MİSİLLEME SALDIRI

Hayvan Borsasında iki kardeşlerini kaybeden Tekel ailesinin mensupları, olaydan hemen sonra silahlı saldırıya misilleme amacıyla Şehitlik semtinde oturan muhtar Kasım Tokur’un oğlu Abdullah Tokur’a silahlı saldırı düzenledi. Saldırıda ağır yaralanan Abdullah Tokur Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

KARŞI SALDIRI TALİMATI

Saldırıda muhtarın oğlunun ölmediğini öğrenen Tekel ailesi mensupları, bu kez Lice İlçesi’ne bağlı Kutlu Köyü Kerpiçören mezrasındaki yakınlarını telefonla arayarak, muhtarın oğlunun ölmediğini, bu nedenle Tokur ailesinin evinin silahla taranmasını istedi.

Bunun üzerine Tokur ailesinin evi, Tekel ailesine mensup kişilerce uzun numlulu silahlarla tarandı. Silahlı saldırıda evde bulunan 9 yaşındaki Rıdvan, 15 yaşındaki Zeynep, 12 yaşındaki Mustafa ve 18 yaşındaki Ömer Tokur kardeşler yaralanırken, annesinin kucağında bulunan 6 aylık Nisanur ise kurşunların hedefi olarak yaşamını yitirdi. Yaralılardan Mustafa Tokur’un tedavi gördüğü hastanede bugün yaşamını yitirmesi üzerine, arazi çatışmasında ölenlerin sayısı 4′e yükseldi.

NİSANUR BEBEK MİSİLLEME KURBANI

Kutlu Köyü Kerpiçören Mezrası’ndaki saldırıda annesinin kucağında yaşamını yitiren 6 aylık Nisanur Tokur’un, misilleme saldırısının kurbanı olduğu belirtildi. Dünkü çatışmadan sonra Tokur ailesi, köydeki evlerini güvenlik güçlerinin gözetiminde boşaltarak, güvenlik gerekçesiyle başka yere götürüldü. Tokur ailesi mensupları mezrayı terkederken, götüremedikleri için yaklaşık 500 baş hayvanlarının geride kaldığı öğrenildi.

ARAZİNİN GERÇEK SAHİBİ BAŞKA KİŞİLER

Köydeki arazilerin büyük kısmının yıllar önce buradan ayrılan Işık ailesine ait olduğu, daha sonra bu arazilerin Tokur ve Tekel aileleri tarafından kullanıldığı ve sonra da iki ailenin arazi paylaşımı konusunda anlaşmazlığa düştükleri belirtildi. – Diyarbakır

BENZER İÇERİKLER

Kick Boksçu Kardeşlerden Büyük Başarı

Kick Boksçu Kardeşlerden Büyük Başarı MEHMET ÇAKAN- Diyarbakırlı kicks boksçu Çağlar ve Ceren Bingöm kardeşler...

Galip Ensarioğlu, Diyarbakır’da Amcasıyla Yarışacak

Galip Ensarioğlu, Diyarbakır’da Amcasıyla Yarışacak Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı görevinden istifa edip AK...

Diyarbakır Valisi Kıraç, Başpiskopos Ateşyan’ı Kabul Etti

Diyarbakır Valisi Kıraç, Başpiskopos Ateşyan’ı Kabul Etti Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Türkiye Ermenileri Patrikliği Genel...

Yorumlar

Eski Bakan Ensarioğlu: BDP’ye geçmemek için bir neden yok
Eski Bakan Ensarioğlu: BDP’ye geçmemek için bir neden yok Eski bakanlardan M.Salim Ensarioğlu, uzun bir süreden beri BDP ile görüştüğünü...
Rojavalı çocuklar yeni eğitim yılına Kürtçe başlıyor
Rojavalı çocuklar yeni eğitim yılına Kürtçe başlıyor Batı Kürdistan yeni eğitim dönemine iddialı hazırlandı. İki yıldan...
‘Sıfır sorun’ politikası enkaza dönüştü – Cahit Mervan
‘Sıfır sorun’ politikası enkaza dönüştü – Cahit Mervan Suriye’deki iç savaşı sonlandırmak için uluslararası çabalar en...
Yeni SBS Modelinde Değişiklik Yapılacak
Yeni SBS Modelinde Değişiklik Yapılacak Milli Eğitim Bakanlığı’nın SBS’nin kaldırılmasının ardından...
Aziz Yıldırım Tekrar Aday Oluyor
Aziz Yıldırım Tekrar Aday Oluyor Fenerbahçe’de başkanlık yarışına girip girmeyeceği tartışılan...
Fırsatlar

Sitemize Son Eklenen Fırsat İlanları